₹26,999.00
₹26,999.00
| Launch Date | September 5, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7200 MT6886 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7200 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Mali-G610 MC4 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.39 inches (16.23 cm) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Height | 164.1 mm |
| Width | 74.8 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 175 grams |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Rear Camera | 64 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Capacity | 4600 mAh |
| Quick Charging | Yes, Flash, 66W: 50 % in 22 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.