OnePlus 11
₹53,990.00
Specification: OnePlus 11
General
| Launch Date | February 7, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 740 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Display
| Display Type | Super Fluid AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1440 x 3216 pixels |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 526 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 92.7 % |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 163.1 mm |
| Width | 74.1 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 205 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
Rear Camera
| Rear Camera | 50 MP + 48 MP + 32 MP |
Front Camera
| Front Camera | 16 MP |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Super VOOC, 100W: 100 % in 25 minutes |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |


There are no reviews yet.