OnePlus 11R
₹39,850.00
Specification: OnePlus 11R
General
| Launch Date | February 21, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 730 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Display
| Display Type | Super Fluid AMOLED |
| Screen Size | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels |
| Peak Brightness | 1450 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 451 ppi |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 163.4 mm |
| Width | 74.3 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 205 grams |
Rear Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
Front Camera
| Front Camera | 16 MP |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Super VOOC, 100W: 100 % in 25 minutes |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.