Apple iPhone 15 Pro Max 1TB
₹199,900.00
Specification: Apple iPhone 15 Pro Max 1TB
Performance
| Chipset | Apple A17 Pro |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Apple GPU (six-core graphics) |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1290 x 2796 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 89.1 % |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 159.9 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 221 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Capacity | 4422 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 20W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Storage Type | NVMe |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Sensors
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.