Apple iPhone 15 Pro Max 512GB
₹179,900.00
Specification: Apple iPhone 15 Pro Max 512GB
General
| Launch Date | September 13, 2023 (Official) |
| Operating System | iOS v17 |
Performance
| Chipset | Apple A17 Pro |
| Processor | Apple A17 Pro |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Apple GPU (six-core graphics) |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1290 x 2796 pixels |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Rear Camera
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP + 12 MP |
Front Camera
| Front Camera | 12 MP |
Battery
| Capacity | 4422 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 18W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Storage Type | NVMe |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Sensors
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.