₹13,199.00
₹13,199.00
| Launch Date | May 3, 2018 (Official) |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 636 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 636 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 14 nm |
| Graphics | Adreno 509 |
| Ram | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.99 inches (15.21 cm |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 403 ppi |
| Height | 159 mm |
| Width | 76 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 180 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 10W |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Accelerometer, Compass |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.