| Launch Date | March 17, 2026 (Expected) |
| Operating System | Android v16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500s |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3nm |
| Graphics | Immortalis-G925 MC12 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 2772x1280 px (UHD (4k)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 447 PPi |
| Height | 162.99 mm |
| Width | 77.93 mm |
| Thickness | 8.15 mm |
| Weight | 219 grams |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Film Camera Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Filters Touch to focus Voice Shutter |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Filters Touch to focus Voice Shutter |
| Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60/120/240/960 fps HD @120/240/960 fps |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60/120/240/960 fps HD @120/240/960 fps |
| Capacity | 9000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 100W Hyper Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Charging, Charging Time: 75 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| Network Support | 5G bands FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 4G bands TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.