Samsung Galaxy A23 5G
₹19,699.00
Specification: Samsung Galaxy A23 5G
General
| Launch Date | January 20, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Adreno 619 |
| Ram | 6GB |
Display
| Display Type | PLS LCD |
| Screen Size | 6.6 inches (16.76 cm) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 400 ppi |
Design
| Height | 165.4 mm |
| Width | 76.9 |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 197 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 8MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 25W |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.