| Launch Date | December 20, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7025 Ultra |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | IMG BXM-8-256 |
| Ram | 6 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Height | 162.4 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 190 grams |
| Autofocus | NO |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Film Camera Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 @ 60 fps 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Autofocus | NO |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 @ 60 fps 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Capacity | 5110 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 33W Fast Charging, 50% in 40 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| Network Support | 5G bands FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 4G bands TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Accelerometer, Compass |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.