Apple iPhone 15 Pro Max
₹159,900.00
Specification: Apple iPhone 15 Pro Max
General
| Launch Date | September 13, 2023 (Official) |
| Operating System | iOS v17 |
Performance
| Chipset | Apple A17 Pro |
| Processor | Hexa Core (3.78 GHz, Dual core + 2.11 GHz, Quad core) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Apple GPU (six-core graphics) |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1290 x 2796 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
Design
| Height | 159.9 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Dual-color LED Flash |
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP + 12 MP |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Slo-motion Video HDR Night Time-Lapse Macro Video Action Mode ProRes Video Audio Zoom Stereo recording |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| Flash | Yes, Dual-color LED Flash |
| Front Camera | 12 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 4422 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 20W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | NVMe |
| Expandable Memory | No |






There are no reviews yet.