| Launch Date | August 1, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7025 Ultra MT6855 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7025 Ultra MT6855 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | IMG BXM-8-256 |
| Ram | 6 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Height | 162.4 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 190 grams |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Capacity | 5110 mAh |
| Quick Charging | Yes, 33W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.