| Launch Date | August 19, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 SM6375 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Adreno 619 |
| Ram | 4 GB RAM + 64 GB 4 GB RAM + 128 GB 6 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 374 ppi |
| Height | 169.4 mm |
| Width | 80.4 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 217 grams |
| Autofocus | NO |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Film Camera Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Filters Touch to focus Voice Shutter |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Filters Touch to focus Voice Shutter |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 @ 60 fps 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Autofocus | NO |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 @ 60 fps 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 33W Fast Charging, 50% in 40 minutes |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Charging, Charging Time: 75 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| Network Support | 5G bands FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N78 4G bands TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.