| Launch Date | July 1, 2025 (Expected) |
| Operating System | Android v15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 750 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | Flow AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1440x3200 px (QHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 526 ppi |
| Height | 160.26 mm |
| Width | 74.95 mm |
| Thickness | 8.12 mm |
| Weight | 206 grams |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Capacity | 6000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 90W Hyper Charging, 100% in 37 minutes |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.