| Launch Date | August 28, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Adreno 619 |
| Ram | 4 GB RAM + 128 GB 6 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 374 ppi |
| Height | 168.48 mm |
| Width | 80.45 mm |
| Thickness | 8.40 mm |
| Weight | 217 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP |
| Image Resolution | 6150 x 8150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 33W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Charging |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.