| Launch Date | July 29, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 MT6878 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 MT6878 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Height | 163.29 mm |
| Width | 76.72 mm |
| Thickness | 7.39 mm |
| Weight | 183.5 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Capacity | 5700 mAh |
| Quick Charging | Yes, 44W Flash Charging, 100% in 78 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.