| Launch Date | July 29, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400 Plus |
| Processor | MediaTek Dimensity 9400 Plus |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3nm |
| Graphics | Immortalis-G925 MC12 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Height | 163.72 mm |
| Width | 75.88 mm |
| Thickness | 8.16 mm |
| Weight | 183.5 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 fps 1920x1080 fps |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 3840x2160 fps 1920x1080 fps |
| Capacity | 8000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 90W Flash Charging |
| Removable | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.