| Launch Date | July 29, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 MT6878 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3nm |
| Graphics | Adreno 829 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 466 ppi |
| Height | 157.6 mm |
| Width | 74.4 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 183.5 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Optical Zoom |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Optical Zoom |
| Video Recording | 3840x2160 fps 1920x1080 fps |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 3840x2160 fps 1920x1080 fps |
| Capacity | 7600 mAh |
| Quick Charging | Yes, 100W Super Flash Charging |
| Removable | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.