₹28,499.00
₹28,499.00
| Launch Date | May 23, 2022 (Official) |
| Operating System | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Adreno 642L |
| Ram | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.44 inches (16.36 cm) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Height | 159.7 mm |
| Width | 73.6 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 180 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Capacity | 4700 mAh |
| Quick Charging | Yes, Flash, 66W: 50 % in 18 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 b/g/n/ax) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.