Asus PadFone Mini PF400CG
₹14,390.00
Specification: Asus PadFone Mini PF400CG
General
| Launch Date | November 30, 2014 (Official) |
| Operating System | Android v4.3 (Jelly Bean) |
Performance
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| Processor | Intel Atom Z2560 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 14 nm |
| Graphics | PowerVR SGX 544MP2 |
| Ram | 1 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Resolution | 480 x 800 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 233 ppi |
Design
| Height | 124.4 mm |
| Width | 61.4 mm |
| Thickness | 11.2 mm |
| Weight | 180 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 2 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 10W |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |


There are no reviews yet.