OnePlus 9 Pro
Specification: OnePlus 9 Pro
General
| Launch Date | March 31, 2021 (Official) |
| Operating System | Android v11 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 5 nm |
| Graphics | Adreno 660 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1440 x 3216 pixels |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 526 ppi |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 163.2 mm |
| Width | 73.6 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 197 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Rear Camera | 48 MP + 50 MP + 8 MP + 2 MP |
Front Camera
| Front Camera | 16 MP |
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
| Quick Charging | Yes, Warp, 65W: 100 % in 29 minutes |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 43 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.