Realme C85
₹16,399.00
Specification: Realme C85
General
| Launch Date | January 2, 2026 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Ram | 4 GB RAM + 128 GB 6 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 254 ppi |
Design
| Height | 166.07 mm |
| Width | 77.93 mm |
| Thickness | 8.38 mm |
| Weight | 215 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP |
| Image Resolution | 6144 x 8192 Pixels |
| Shooting Modes | Cinema Mode |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W Super VOOC Charging, 30% in 21 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.