Realme GT 8 Pro
₹72,999.00
Specification: Realme GT 8 Pro
General
| Launch Date | November 21, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v16 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3nm |
| Graphics | Adreno 840 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB 16 GB RAM + 512 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Display
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.79 inches (17.25 cm) |
| Resolution | 1440x3136 px (QHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 508 ppi |
Design
| Height | 161.80 mm |
| Width | 76.87 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 214 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Contrast Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 200 MP |
| Image Resolution | 6144 x 8192 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 120 x Digital Zoom 3 x Optical Zoom Auto Flash Face detection |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 120 x Digital Zoom 3 x Optical Zoom Auto Flash Face detection |
| Video Recording | 8k @30 fps 4k @30/60/120 fps Full HD @30/60/120/240 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Contrast Detection Autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 8k @30 fps 4k @30/60/120 fps Full HD @30/60/120/240 fps |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 120W Super Flash Charging, 50% in 15 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.