POCO C71
₹6,518.00
Specification: POCO C71
General
| Launch Date | April 8, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | Unisoc T7250 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM Type | 8 GB |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 12.1 inches (30.73 cm) |
| Resolution | 16 MP Primary Camera |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 83.66 % |
Design
| Height | 171.79 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Thickness | 8.26 mm |
| Weight | 193 grams |
| Build Material | Back: Aluminium |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 6500 x 4920 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Filters Touch to focus Voice Shutter |
| Settings | Exposure compensation |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Filters Touch to focus Voice Shutter |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 8500 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W Fast Charging |
Storage
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| Network Support | 5G: Not Supported in India, 4G: Available Supported, 3G: Available, 2G: Available |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| NFC | No |
Multimedia
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |


There are no reviews yet.