realme GT 7
₹39,998.00
Specification: realme GT 7
General
| Launch Date | May 27, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400e |
| Processor | MediaTek Dimensity 9400e |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Immortalis-G720 MC12 |
| Ram | 8 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 512 GB 16 GB RAM + 512 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Display
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1264x2780 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
Design
| Height | 162.42 mm |
| Width | 76.13 mm |
| Thickness | 8.30 mm |
| Weight | 206 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 50 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 120W Ultra Charging, 50% in 14 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.