₹22,999.00
₹22,999.00
| Launch Date | April 27, 2015 (Official) |
| Operating System | Android v5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3580 |
| Processor | Intel Atom Z3580 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 14 nm |
| Graphics | PowerVR G6430 |
| Ram | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 480 x 800 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Height | 152.5 mm |
| Width | 77.2 mm |
| Thickness | 10.9 mm |
| Weight | 170 grams |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 13 MP |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Face detection |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 5 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Capacity | 3000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 128 GB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.