Xiaomi Redmi Note 12 Pro Plus 5G
₹27,999.00
Specification: Xiaomi Redmi Note 12 Pro Plus 5G
General
| Launch Date | January 5, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v12 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V |
| Processor | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
Design
| Height | 162.9 mm |
| Width | 76.03 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 208.4 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP + 2 MP |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
Battery
| Capacity | 4980 mAh |
| Quick Charging | Yes, Hyper, 120W: 100 % in 19 minutes |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.