Tecno Camon 20 Premier
₹29,999.00
Specification: Tecno Camon 20 Premier
General
| Launch Date | July 15, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 Plus |
| Processor | MediaTek Dimensity 8050 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Graphics | Mali-G710 MC10 |
| Ram | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
Design
| Height | 161.9 mm |
| Width | 74.3 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 299 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Rear Camera | 50 MP + 108 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Super, 45W: 40 % in 15 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | DTS Sound |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.