realme P4 Lite 4G 128GB
₹11,540.00
Specification: realme P4 Lite 4G 128GB
General
| Launch Date | February 20, 2026 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | Unisoc T7250 |
| Processor | Unisoc T7250 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| Ram | 4 GB RAM + 64 GB 4 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
Design
| Height | 167.20 mm |
| Width | 76.60 mm |
| Thickness | 7.94 mm |
| Weight | 201 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 13 MP |
| Image Resolution | 4160 x 3120 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 5 MP |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
Battery
| Capacity | 6300 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W Fast Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 GB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported, 4G VoLTEYes SIM 14G bands Expand SIM 24G bands |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.