realme C83 5G
₹13,499.00
Specification: realme C83 5G
General
| Launch Date | March 6, 2026 (Official) |
| Operating System | Android v16 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G57 MP2 |
| Ram | 4 GB RAM + 64 GB 4 GB RAM + 128 GB 6 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 258 ppi |
Design
| Height | 162.26 mm |
| Width | 76.15 mm |
| Thickness | 8.39 mm |
| Weight | 219 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 13 MP |
| Image Resolution | 4160 x 3120 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Filters Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Filters Touch to focus |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30/60 fps HD @30/60 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 5 MP |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30/60 fps HD @30/60 fps |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W Fast Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.