Nokia 220 4G 2024
₹3,145.00
Specification: Nokia 220 4G 2024
General
| Launch Date | June 10, 2024 (Official) |
| Operating System | S30+ |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Processor | Unisoc T107 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Adreno 619 |
| Ram | 64 MB RAM + 128 MB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 143 ppi |
Design
| Height | 127.25 mm |
| Width | 73.9 mm |
| Thickness | 11.63 mm |
| Weight | 185 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 2 MP |
| Image Resolution | 240x320 px |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 18W |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 MB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 32 GB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.