Moto G17
Specification: Moto G17
General
| Launch Date | November 12, 2025 |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 MT6835 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Ram | 4.0 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.72 inches (17.07 cm) |
| Resolution | 2400x1080 px (UHD (4k)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 19.6:9 |
| Pixel Density | 391 ppi |
Design
| Height | 165.67 mm |
| Width | 75.98 mm |
| Thickness | 8.17 mm |
| Weight | 179 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 5 MP |
| Image Resolution | 6150 x 8150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom Face detection Smile detection |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom Face detection Smile detection |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 120 fps 1280x720 @ 240 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 120 fps 1280x720 @ 240 fps |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Quick Charging | Yes, 30W Turbo Power Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1024 GB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.