| Launch Date | January 10, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 710 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Height | 161.15 mm |
| Width | 74.24 mm |
| Thickness | 7.98 mm |
| Weight | 187 grams |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 16300 x 12300 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Film Camera Beautify Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | Slo-motion Movie Frame Xiaomi Pro-cut Vlog Mode Video Pro Mode Macro Video Short Video Mode |
| Capacity | 5100 mAh |
| Quick Charging | Yes, 67W Turbo Charging, 51% in 15 minutes |
| Wireless Charging | Yes Charging Time: 42 minutes |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
My Mobile has always believed in well researched, in-depth, truthful and relevant content which has evolved with time and produced by the very best of well informed journalists. It has always been our endeavour to provide tremendous value to both readers and advertisers with our relevance and reach.
Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius.

There are no reviews yet.