Itel A48
₹6,999.00
Specification: Itel A48
General
| Launch Date | October 14, 2020 (Official) |
| Operating System | Android v10 (Q) |
Performance
| Chipset | Unisoc T7100 |
| Processor | 3000 mAh |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12nm |
| Graphics | PowerVR GE8322 |
| Ram | 2 GB RAM + 32 GB 2 GB RAM + 64 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Resolution | 720x1520 px (HD+) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 276 ppi |
Design
| Height | 138 mm |
| Width | 58 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Weight | 188 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus, Omni-directional PD autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 5 MP |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Bokeh portrait video |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus, Omni-directional PD autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 5 MP |
| Video Recording | Bokeh portrait video |
Battery
| Capacity | 3000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W Fast Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 128 GB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.