iQOO 9T 5G
₹19,990.00
Specification: iQOO 9T 5G
General
| Launch Date | August 2, 2022 (Official) |
| Operating System | Android v12 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Graphics | Adreno 730 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
Design
| Height | 164.5 mm |
| Width | 77.1 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 207 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 12 MP |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 4700 mAh |
| Quick Charging | Yes, Flash, 55W: 50 % in 19 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 b/g/n/ax) 5GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.