Apple iPhone 14 Pro Max 256GB
₹149,900.00
Specification: Apple iPhone 14 Pro Max 256GB
General
| Launch Date | September 13, 2023 (Official) |
| Operating System | iOS v17 |
Performance
| Processor | Apple A17 Pro |
| Ram | 8 GB |
Display
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Thickness | 7.8 mm |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Dual-color LED Flash |
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP + 12 MP |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| Flash | Yes, Dual-color LED Flash |
| Front Camera | 12 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Quick Charging | Yes, Fast, 18W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | NVMe |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Audio Jack | Lightning |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Sensors
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.