vivo Y300 Plus
₹23,999.00
Specification: vivo Y300 Plus
General
| Launch Date | October 15, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
| OS Updates | 2 Years |
| Security Updates | 3 Years |
| Custom UI | Funtouch OS |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics | Adreno 619 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 50 MP f/1.79, Wide Angle, Primary Camera |
| Resolution | 8 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 164.42 mm |
| Width | 74.92 mm |
| Thickness | 7.49 mm |
| Weight | 172 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 32 MP |
| Video Recording | Full HD @30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 44W Flash Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 | 4G bands TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) |
| SIM 1 | 5G bands FDD N1 / N3 / N5 / N8 TDD N77 / N78 |
| Sim 2 | 4G bands TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) |
| Sim 2 | 5G bands FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N77 / N78 |
| SAR Value | Head: 0.95 W/kg, Body: 0.91 W/kg |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.