Tecno Pova 7 Pro 5G 256GB
₹19,999.00
Specification: Tecno Pova 7 Pro 5G 256GB
General
| Launch Date | July 10, 2025 (Official |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate MT6878 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate MT6878 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1224x2720 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 440 ppi |
Design
| Height | 163.47 mm |
| Width | 75.87 mm |
| Thickness | 8.15 mm |
| Weight | 195 grams |
Rear Camera
| Autofocus | NO |
| OIS | No |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Image Resolution | 9000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | NO |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Front Camera | 13 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W Fast Charging, 50% in 33minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.