Samsung Galaxy A14 5G
₹14,450.00
Specification: Samsung Galaxy A14 5G
General
| Launch Date | January 19, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | Samsung Exynos 1330 |
| Processor | Samsung Exynos 1330 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 5 nm |
| Ram | 4 GB |
Display
| Display Type | PLS LCD |
| Screen Size | 6.6 inches (16.76 cm) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 400 ppi |
Design
| Height | 167.7 mm |
| Width | 78 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 201 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Filters Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Filters Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 13 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 15W |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.