Micromax IN Note 1
₹7,950.00
Specification: Micromax IN Note 1
General
| Launch Date | November 24, 2020 (Official) |
| Operating System | Android v10 (Q) |
Performance
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Peak Brightness | 450 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 269 ppi |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 165.2 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 196 grams |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Vlog Mode |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 18W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 256 GB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 | 4G Bands:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 850(band 5) |
| SIM 1 | 5G Bands:FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N41 / N77 / N78 |
| Sim 2 | 5G Bands:FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N40 / N41 / N77 / N78 |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.