Honor 200
₹22,900.00
Specification: Honor 200
General
| Launch Date | July 18, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Graphics | Adreno 720 |
| Ram | 8 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.51 inches (16.54 cm) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 436 ppi |
Design
| Height | 161.5 mm |
| Width | 74.6 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 187 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 50 MP |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 50 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Fast, 20W |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 256 GB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |


There are no reviews yet.