Honor 200 Lite
₹18,990.00
Specification: Honor 200 Lite
General
| Launch Date | July 18, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| Processor | MediaTek Dimensity 6080 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4nm |
| Graphics | Adreno 720 |
| Ram | 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.51 inches (16.54 cm) |
| Resolution | 1080x2412 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
Design
| Height | 161.05 mm |
| Width | 74.55 mm |
| Thickness | 6.78 mm |
| Weight | 166 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 108 MP + 5 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 50 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
| Quick Charging | Yes, 35W Super Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |


There are no reviews yet.