Itel A100
₹6,799.00
Specification: Itel A100
General
| Launch Date | February 9, 2026 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
Performance
| Chipset | Unisoc T7100 |
| Processor | Unisoc T7100 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| Graphics | PowerVR GE8322 |
| Ram | 3 GB RAM + 64 GB 4 GB RAM + 64 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.6 inches (16.76 cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 267 ppi |
Design
| Height | 138 mm |
| Width | 58 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 188 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | NO |
| OIS | Yes |
| Flash | No |
| Rear Camera | 8MP |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Bokeh portrait video |
Front Camera
| Autofocus | NO |
| Flash | No |
| Front Camera | 5 MP |
| Video Recording | Bokeh portrait video |
Battery
| Capacity | 3000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W Fast Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | DTS Sound |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.