OnePlus Nord 6
Specification: OnePlus Nord 6
General
| Launch Date | July 15, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 MT6893 |
| Processor | Snapdragon 8s Gen 4 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Mali-G710 MC10 |
| Ram | 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
Display
| Display Type | Super Fluid AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1240 x 2772 pixels |
| Peak Brightness | 1450 nits |
| Refresh Rate | 120Hz LTPS dynamic |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 451 ppi |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 162.6 mm |
| Width | 75.1 mm |
| Weight | 193.5 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Contrast Detection autofocus, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP Rear Camera |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Filters Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom Auto Flash Face detection Filters Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Slo-motion Ultra Steady Video Extra HD Bokeh portrait video |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Contrast Detection autofocus, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Super VOOC, 80W: 100 % in 32 minutes |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.