realme GT 5G
₹25,999.00
Specification: realme GT 5G
General
| Launch Date | August 25, 2021 (Official) |
| Operating System | Android v11 |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 5 nm |
| Graphics | Adreno 660 |
| Ram | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.62 inches (16.81 cm) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 409 ppi |
Design
| Height | 158.5 mm |
| Width | 73.3 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 186 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Bokeh portrait video |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | Bokeh portrait video |
Battery
| Capacity | 4500 mAh |
| Quick Charging | Yes, Super Dart, 65W: 100 % in 35 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.