Apple iPhone 15 256GB
₹69,900.00
Specification: Apple iPhone 15 256GB
General
| Launch Date | September 13, 2023 (Official) |
| Operating System | iOS v17 |
| OS Updates | 5 Years |
| Security Updates | 5 Years |
Performance
| Chipset | Apple A16 Bionic |
| Processor | Hexa Core (3.46 GHz, Dual core, Everest + 2.02 GHz, Quad core, Sawtooth) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Apple GPU (Five-core graphics) |
| Ram | 6GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
Display
| Display Type | Super Retina XDR |
| Screen Size | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Resolution | 1179x2556 px (FHD+) |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 86.24 % |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 147.6 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 171 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| OIS | Yes |
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Front Camera
| Front Camera | 12 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps 1920x1080 @ 30 fps |
Battery
| Quick Charging | Yes, Fast, 20W: 50 % in 30 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | NVMe |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Sensors
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.