realme C53
₹10,499.00
Specification: realme C53
General
| Launch Date | July 19, 2023 (Official) |
| Operating System | Android v13 |
Performance
| Chipset | Unisoc T612 |
| Processor | Unisoc T612 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| Ram | 6GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
Design
| Height | 167.2 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 186 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 108 MP |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Auto Flash Custom Watermark Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 2560x1440 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | 2560x1440 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, Quick, 18W |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |


There are no reviews yet.