Nothing Phone 3a Pro 12GB RAM
₹33,999.00
Specification: Nothing Phone 3a Pro 12GB RAM
General
| Launch Date | March 11, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| OS Updates | 3 Years |
| Security Updates | 6 Years |
Performance
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 87.32 % |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
Design
| Height | 163.52 mm |
| Width | 77.50 mm |
| Thickness | 8.39 mm |
| Weight | 211 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Dual Pixel Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 50 MP |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @ 60 FPS |
| Video Recording Features | Slo-motion Video Pro Mode |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Dual Pixel Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 50 MP |
| Video Recording | Full HD @ 60 FPS |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 50W Fast Charging, 50% in 19 minutes |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | No |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sim 2 | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.