Infinix Smart 9 HD
₹6,590.00
Specification: Infinix Smart 9 HD
General
| Launch Date | February 4, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
Performance
| Chipset | MediaTek Helio G50 |
| Processor | MediaTek Helio G50 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| Ram | 6 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 262 ppi |
Design
| Height | 165.7 mm |
| Width | 77.1 mm |
| Thickness | 8.35 mm |
| Weight | 188 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 68W Super Charging, 80% in 30 minutes |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.