vivo Y19s 5G 128GB 6GB RAM
- 6.74", 720 x 1600 Resolution
- Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55)
- 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 256 GB
- 13 MP + 0.08 MP
- 5 MP
- 6000 mAh
₹17,438.00
Specification: vivo Y19s 5G 128GB 6GB RAM
General
| Launch Date | November 2, 2025 (Official) |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Ram | 8 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB 12 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| HBM Brightness | 700 nits |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen Protection | No |
| Bezel-less display | Yes with waterdrop notch |
Design
| Height | 167.30 mm |
| Width | 76.95 mm |
| Thickness | 8.19 mm |
| Weight | 199 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Ruggedness | Dust proof |
Rear Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera | 13 MP + 0.08 MP |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 30 x Digital Zoom Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | 30 x Digital Zoom Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 60 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes, Laser autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera | 5 MP |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 60 fps |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W Fast Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.