Tecno Pova 6 Neo
₹11,999.00
Specification: Tecno Pova 6 Neo
General
| Launch Date | September 14, 2024 (Official) |
| Operating System | Android v14 |
Performance
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6nm |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Ram | 6 GB RAM + 128 GB 8 GB RAM + 256 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 263 ppi |
Design
| Height | 165.4 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 192.3 grams |
Rear Camera
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Rear Camera | 108 MP |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom Apple ProRAW Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Front Camera
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Front Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps 1280x720 @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 18W Fast Charging |
| Removable | No |
Storage
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
Network & Connectivity
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wifi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
Multimedia
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
Sensors
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |


There are no reviews yet.